Belgija – SAD, 01.07.14. 22:00 – Svjetsko prvenstvo

Ako ne računamo ogled sa prvog SP u Urugvaju, jer je bilo veoma davno, ove dvije reprezentacije su odmjerile snage na dva prijateljska meča u posljednje tri godine. Prije nešto više od godinu dana je belgija pobjedila sa 4:2 i to kao gost, dok su 2011.godine, Belgijanci slavili sa 1:0.

Tri pobjede Belgije u grupnoj fazi, nisu nikakvo iznenađenje, jer se od ove reprezentacije i očekivalo da zablista na Mundijalu. Druga stvar je sada pitanje koliko su baš blistali, jer su sve tri pobjede bile minimalne i niti jednom nisu protivnika potpuno nadigrali. Ipak, imaju nešto čime se samo oni mogu pohvaliti, a to je činjenica da su sva četiri gola i sve pobjede, postigli i ostvarili u drugim poluvremenima utakmica, tačnije u posljednjih 15-tak minuta tih utakmica, a u prve dvije su čak i rezervni igrači pogađali za pobjedu. Protiv Alžira su gubili i Fellaini i Mertens su donijeli preokret, a protiv Rusije je Origi zabio u samom finišu za 1:0. Protiv J.Koreje su se mogli malo opustiti zbog već osiguranog plasmana u osminu finala, ali je utakmica bila vrlo slična onoj protiv Rusije. Razlika je u tome što se selektor Wilmots ipak odlučio za neke promjene u sastavu i tu je bio pet novih igrača.

Vanden Borre je bio na desnom boku, Lombaerts na stoperu, u vezi Defour, a u napadu Mirallas i Januzaj. Nisu blistali, ali su kompletno drugo poluvrijeme igrali sa igračem manje nakon isključenja Defoura, pa je i minimalna pobjeda koju je donio Vertonghen, sasvim dobra. To je računajući i pripreme, bio šesti uzastopni trijumf za Belgiju, pa je i samopouzdanje dodatno poraslo. Sada tek za ovu selekciju počinju utakmice istine, odnosno, pokazat će se da li su zaista vrijedni prognoza da bi mogli biti hit Mundijala. Selektor Wilmots će vratiti sve najjače snage na teren, zbog povrede neće biti Vanden Borrea, upitan je i Vermaelen, a zbog isključenja nema Defura. Najveća dilema je napadač Lukaku, koji je trebao biti jedna od najvećih uzdanicam ali zbog problema s povredom, nije pokazao ništa, tako da možda zaigra Origi od prve minute, a možda čak i Mirallas.

Vjerovatni početni sastav Belgije: Courtois – Alderweireld, van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, Fellaini – Mertens, Hazard, de Bruyne – Origi(Mirallas)

Amerikanci su Mundijal počeli odlično i savladali su Ganu i to nakon što su poveli u prvoj minuti utakmice. Kasnije je bilo uzbuđenja, ali taj trijumf im je širom otvorio vrata osmine finala, mada su uslijedile sve slabije partije. Protiv Portugala nisu igrali loše, pa su preokretom bili pred pobjedom, međutim, primili su gol u sudijskoj nadoknadi, tako da su propustili priliku da već nakon te utakmice osiguraju prolaz u drugu fazu takmičenja. Ipak, četiri boda i po dva postignuta gola, ostavili su im lijepu situaciju uoči tog posljednjeg okršaja protiv Njemačke. Bod je za obje ekipe bio dobar, ali Amerikanci nisu bili ni blizu igre iz prva dva ogleda i vrlo brzo je postalo jasno da će teško do tog boda.

Držali su se u prvom poluvremenu, a onda u drugom kapitulirali i više nije bilo povratka. Srećom, poklopio se rezultat iz druge utakmice u grupi, pa su ipak stigli do osmine finala. Selektor Klinsmann je u tom posljednjem meču izostavio iz tima indisponiranog stopera Camerona, ali nije ubacio heroja pobjede nad Ganom, Brooksa, nego Gonzaleza. Na klupi je ostao i Bedoya, a zaigrao Davis, međutim, nije to izgledalo dobro. Sada bi Bedoyu ipak trebao vratiti među startere, a Gonzalez bi mogao ostati na stoperu. Nadaju se da će i napadač Altidore biti spreman, međutim, vjerovatno tek kao rezerva s klupe.

Vjerovatni početni sastav SAD-a: Howard – F.Johnsson, Gonzalez, Besler, Beasley – Beckerman, J.Jones – Zusi, Bradley, Bedoya – Dempsey

Belgijanci su u nizu pobjeda, a kao da još nisu ni pokazali svoja najbolja izdanja. S druge strane se čini da su Amerikanci u padu i igraju sve slabije, čak i u fazi napada, koji im je najveća uzdanica. Teško da ova selekcija možda dalje od ove runde, a za Belgijance bi bila prava šteta ne iskorstiti činjenicu da su neočekivano dobili ipak lakšeg protivnika, nego što su očekivali.

Tip: pobjeda Belgije