FC Barcelona – Athletic Bilbao, 11.01.2017. – Copa del Rey

FC Barcelona – Athletic Bilbao – Jedan od derbija ove runde takmičenja u španskom nogometnom Kupu je opravdao očekivanja. Imamo neizvjesnost, jer je Athletic smogao snage da na svom terenu pobjedi Barcelonu i tako produži sebi nadu da mogu eliminisati velikog protivnika. Njihov problem je što su primili gol u Bilbau i zbog tih 2:1 na kraju je ipak Barcelona favorit za prolaz, jer se zna da su oni u stanju na svom terenu dostići i veću razliku od jednog gola zaostatka. Ipak, Barcelona baš i nije u formi i pokazalo je to nedjeljno gostovanje kod Villarreala, gdje su se spašavali u posljednjim trenucima meča. Ni Athletic nije odigrao puno bolje i oni su na svom terenu remizirali sa Alavesom. Tradicija kada se ovi rivali sastaju na Nou Campu je debelo na strani Katalonaca i prošle sezone je u prvenstvu bilo čak 6:0, a u Kupu 3:1, što bi im sada takođe bilo dovoljno. Početak: 11.01.2017. – 21:15 SEV

FC Barcelona

Nakon kratke zimske pauze opet kriza u igri Barcelone i nisu uspjeli slaviti niti na jednoj od dvije odigrane utakmice u novoj godini. U Bilbau su poraženi u prvom duelu osmine finala Kupa i to je čak prihvatljivije od remija koji su u nedjelju odigrali na El Madrigalu protiv Villarreala, jer su tu izgubili značajna dva boda i pružili priliku Realu da poveća svoju prednost kada odigraju zaostali meč sa Valenciom. Sada su već na pet bodova zaostatka sa utakmicom više i zaista prijeti sve veća opasnost da ne odbrane naslov prvaka. Gubili su u toj utakmici protiv Villarreala i onda ih je opet spasio Messi sjajnim golom u samom finišu za konačnih 1:1.

I u Bilbau su gubili i to na poluvremenu sa 2:0, ali je u drugom dijelu takođe zablistao Messi i zabio barem taj jedan gol. Nisu u finišu iskoristili čak dva igrača više na terenu i morat će sada dostizati jedan gol zaostatka. Trener Luis Enrique ne računa na veznjaka Rakitića do daljnjeg i on nije bio u konkurenciji ni protiv Villarreala, umjesto njega je uskočio A.Gomes. Iznenađenje je bio Digne umjesto J.Albe na lijevom boku. Sada bi ipak trebali zaigrati u najjačem sastavu, s tim da će vjerovatno D.Suarez mijenjati A.Gomesa.

Vjerovatni početni sastav Barcelone: ter Stegen – S.Roberto, Pique, Mascherano, J.Alba – Busquets, Iniesta, D.Suarez – Messi, L.Suarez, Neymar

Athletic Bilbao

Athletic je dao svoj maksimum u prvoj utakmici protiv Barcelone i zaista su u prvom poluvremenu izgledali odlično na terenu. Imali su vodstvo od 2:0 i bili na dobrom putu da možda naprave i kapitalnu prednost. U drugom poluvremenu nisu više mogli držati visoki ritam i primili su jedan gol, koji sada za njih može biti koban. Naravno i da su sačuvali 2:0, protiv Barcelone na Nou Campu to ne bi bila nikakva garancija i čekao bi ih težak zadatak.

Ovako je još teži da sve bude gore, sigurno neće igrati kompletni jer su u toj prvoj utakmici isključenja zaradili Iturraspe i Raul Garcia, tako da nemaju pravo nastupa u ovom duelu, dok su od ranije van stroja Yeray, de Marcos i Aketxe. U nedjelju su igrali protiv Alavesa na svom terenu i nisu uspjeli slomiti otpor baskijskog rivala pa je meč završen rezultatom 0:0. Trener Valverde je odmarao Williamsa, San Josea i Bovedu, dok je dodatni problem i povreda Arrizabalage, s tim da u Kupu obično i brani Iraizoz.

Vjerovatni početni sastav Athletic Bilbaoa: Iraizoz – Boveda. Etxeita, Laporte, Balenziaga – San Jose, Benat – Williams, Eraso, Iker Muniain – Aduriz

FC Barcelona – Athletic Bilbao TIP

Barcelona je uzdrmana i pod hitno im treba jedan dobar rezultat, što u ovom slučaju znači prolaz u četvrtfinale Kupa. Zato očekujemo da od prve minute gol Athletica bude pod stalnom opsadom i to gosti to vjerovatno neće izdržati, posebno jer su i oslabljeni neigranjem nekolicine standardnih igrača.

Tip: azijski hendikep -2 Barcelona