FC Empoli – US Palermo, 07.01.2017. – Serie A

FC Empoli – US Palermo – Nakon dvosedmične pauze zbog božićnih i novogodišnjih blagdana ovog vikenda se nastavlja takmičenje i u italijanskoj Seriji A, a na programu su mečevi 19. kola, čime će ujedno biti okončan i prvi dio prvenstvene sezone. Inače, u prvom od dva subotnja meča snage će odmjeriti dva tima koja se od samog starta grčevito bore za opstanak pa tako u ovom trenutku Empoli zauzima 17. mjesto sa 14 osvojenih bodova, dok Palermo ima četiri boda manje i nalazi se odmah ispod njih na tabeli. Dodajmo još i da su oni lani na ovom istom stadionu odigrali utakmicu bez golova, dok je u Palermu Empoli slavio s 1:0. Početak: 07.01.2017. – 18:00 SEV

FC Empoli

No, sada u taboru Empolija svakako priželjkuju i jedan domaći trijumf nad gostima sa Sicilije, pogotovo jer bi im na taj način ponovo pobjegli na velikih sedam bodova razlike. Inače, oni su i u zadnjem domaćem nastupu došli do punog plijena protiv Cagliarija, slavivši s 2:0, da bi nakon toga na gostovanju kod Atalante bez jednog boda ostali u posljednjim sekundama, obzirom da su taj drugi pogodak primili u četvrtoj minuti sudijske nadoknade.

A prethodno su čak prvi i poveli, i to početkom drugog poluvremena preko gruzijskog napadača Mchedlidzea, no onda je najprije u 74. minuti na 1:1 poravnao Kessie, da bi im taj konačni udarac u 94. minuti zadao D’Alessandro. Naravno da trener Martusciello nikako ne može biti zadovoljan zbog ovako naivnog poraza, pogotovo jer im je svaki bod jako bitan u borbi za opstanak pa upravo zbog toga sada očekujemo da protiv Palerma od prve minute krene ofanzivno i po pobjedu. Dodajmo još da su zbog povreda i dalje van stroja defanzivci Costa, Laurini, Zambelli i Pasqual te veznjak Saponara, dok je upitan nastup i rovitog napadača Pucciarellija.

Vjerovatni početni sastav Milana: Skorupski – Ćosić, Bellusci, Veseli, Dimarco – Croce, Diousse, Buchel – Krunić – Mchedlidze, Marilungo

US Palermo

Što se tiče gostiju sa Sicilije, oni su donedavno bili glavni kandidati za selidbu u Seriju B, obzirom da su nakon jedne očajne serije od čak devet uzastopnih poraza bili prikovani za samo začelje tabele. No, onda su se u posljednja dva kola ipak malo trgnuli te došli do gostujućeg trijumfa od 4:3 nad Genoom i domaćeg remija od 1:1 protiv Pescare, tako da u ovom trenutku imaju jedan bod više upravo od Pescare i Crotonea, dok su i 17-om Empoliju sada prišli na samo četiri boda razlike.

Inače, za ovaj napredak u igri Palerma vjerovatno najveće zasluge pripadaju novom treneru Coriniju, koji je doduše upisao dva poraza odmah po svom dolasku, ali je onda očito uspio detektovati probleme u igri svog tima pa je sve to i rezultiralo osvajanjem ova veoma važna četiri boda. No, tek sada im slijedi možda i najveći izazov, obzirom da idu u goste direktnom konkurentu u borbi za opstanak, tako da nas uopšte ne bi začudilo da se postave poprilično hrabro u Empoliju, pogotovo jer im fali jedino odranije povrijeđeni štoper Rajković.

Vjerovatni početni sastav Palerma: Posavec – Cionek, Gonzalez, Goldaniga – Rispoli, Gazzi, Jajalo, Aleesami – Diamanti, Quaison – Nestorovski

FC Empoli – US Palermo TIP

Iako je ovo duel dva tima koja su u proteklih 18 kola Serie A zajedno postigli samo 26 golova, mi ovaj put ipak očekujemo da i jedni i drugi zaigraju ofanzivno i na pobjedu, jer se ustvari samo tako i dalje mogu nadati opstanku među italijanskom elitom.

Tip: oba tima daju gol