Galatasaray – Darussafaka, 02.01.2017. – BSL

Galatasaray – Darussafaka – U 15., zadnjem kolu prvog dijela novog formata Eurolige, prvi se put desilo da su sva četiri turska predstavnika doživjeli poraze u istom kolu. Ko će se i u drugom novogodišnjem istanbulskom derbiju euroligaša (prije njih igraju Fenerbahce – Anadolu Efes-op.a.), sada u okviru domaće Superlige (BSL), uspjeti iskupiti kod svojih navijača, saznat ćemo i u posljednjem meču 13. kola, između Galtasaraya i Darussafake. Oba su tima u BSL-u s identičnim skorom 8-4 te trenutno na diobi šestog i petog mjesta. Početak: 01.02.2017. – 19:00 SEV

Galatasaray

Galata je u prvom ovosezonskom duelu protiv Darussafake, kojeg su igrali u sklopu Eurolige, slavila s 85:81. Tada je s 22 poena i osam skokova najbolji bio Pleiss. Međutim, uprkos tom trijumfu prvi su dio Eurolige okončali kao najslabiji turski klub, ali i ukupno posljednjeplasirani, sa skorom 4-8. U četvrtak su navečer, od njemačkog prvaka Bamberga (75:90), izgubili treći uzastopni euroligaški duel. Bio im je to i peti ovosezonski poraz na svom terenu. Daye se vratio u tim i s 20 poena bio najbolji u timu Galate.

Bio je ovo zadnji meč za Thompsona, koji je igrao samo dvije minute. On je, nakon Dentmona, drugi igrač koji napušta Istanbul, a upravo na dan ovog derbija treba stiži u Beograd, jer je njegov novi klub Crvena Zvezda. Protiv Bamberga je debitirao Fitipaldo, urugvasjki bek koji stiže iz italijanske lige, koji se za 10 minuta igre nije upisao u strijelce. Galata je bez Dayea, Preldžića, Smitha i Micova u zadnjem kolu BSL-a dobila kući Karsiyaku (78:72).

Vjerovatni početni sastav Galatasaraya: Guler, Koksal, Schilb, Preldžić, Pleiss

Darussafaka

Darussafaka je u prošlom kolu, nakon pet uzastopnih pobjeda, u BSL-u poražena kod Anadolu Efesa (72:78). Tada su Wilbekin s 18 i Clyburn s 17 poena bili najefikasniji, ali nije to bio posebno lijep meč, jer su oba tima upisala samo po 11 asistencija. Kako su ove sezone kao domaćini izgubili od Fenerbahcea te kao gosti kod Besiktasa i Banvita, ne bi bilo dobro da izgube i ovu utakmicu protiv ekipe iz gornjeg dijela tablice. Da su u usponu forme, potvrdili su i sa tri uzastopna euroligaška trijumfa, ali i prošlosedmičnim porazom u gostima kod Barcelone.

Poraženi su ipak s podnošljivih 77:81, a u tom im je meču debitovao i novajlija, mladi hrvatski centar Žižića (19 g). On je prošle sedmice stigao iz Cibone i već u prvom euroligaškom meču pokazao zašto je bio najbolji igrač regionalne ABA lige. Žižić je, naime, za 16,5 minuta igre postigao četiri poena te upisao šest skokova i po dvije ukradene lopte i blokade. Sasvim dovoljno za euroligaški i debi u novom klubu. Aldemir nije ulazio u igru. Slaughter je povrijeđen.

Vjerovatni početni sastav Darussafake: Wanamaker, Wilbekin, Clyburn, Moerman, Erden

Galatasaray – Darussafaka TIP

U zadnje dvije sezone u BSL-u ova su dva tima međusobno dobivali gostujuće mečeve. Galata ove sezone postiže 79,3, a prima 77 poena u BSL-u. Darussafaka postiže 80,8 poena, dok su s 70,1 primljenih poena druga najbolja odbrana. S 36,7 skokova su skakački najbolji tim u BSL-u. Predlažemo pobjedu gosta.

Tip: konačni trijumf Darussafake