M. Čilić – J.M. Del Potro, 27.11.2016. – Davis Cup

Čilić – Del Potro – Nakon prvog dana finala Davic Cupa oba favorita zabilježila su pobjede i svojim selekcijama donijeli po jedan bod. U prvom meču Čilić je mnogo teže nego se to očekivalo slavio pobjedu nad Delbonisom, dok je Del Potro očekivano bio bolji od I. Karlovića. Početak: 27.11.2016. – 14:00 SEV

M. Čilić

Čilić je važio za velikog favorita u prvom finalnom meču protiv F. Delbonisa. Nakon uvodne nervoze sa obje strane, Hrvat je polako uspostavljao dominaciju i uspio doći do vodstva od (2:0) te se u tom momentu očekivala njegova brza pobjeda bez izgubljenog seta koja bi mu ostavila dovoljno  energije za mečeve koji slijede. Međutim, u sedmom gemu trećeg seta Hrvat propušta dvije break lopte koje su mu mogle donijeti očekivano laganu pobjedu, a nakon toga gubi svoj servis gem koji Delbonisa potpuno vrača u igru.

U tim trenutcima igra Čilića se potpuno raspala. Njegov prvi servis je zakazao, što je Argentinac znao iskoristiti i doći do izjednačenja rezultata na (2:2). Ipak, Čilić je u odlučujućem petom setu smogao snage i koncentracije te sa dva breaka došao do vrlo važne pobjede koja je u tim trenutcima njegovoj selekciji donijela važan bod prednosti. Statistički gledano, Čilić je bio dominantniji na prvom servisu, posebno u prva dva seta, a pored toga pogodio je i 17 as-eva.

J.M. Del Potro

Del Potro je kao prvi igrač argentinske selekcije opravdao očekivanja i nakon četiri odigrana seta uspio izjednačiti ukupni rezultat na (1:1). Bio je to jedan očekivano dug meč, sa velikim brojem gemova obzirom da se radilo o dvojici izvrsnih servera. Početak meča pripao je Argentincu, koji je iskoristio početnu nervozu Karlovića te već u prvom gemu Del Potro dolazi do breaka prednosti koju uspješno održava do kraja seta.

Drugi set bio je potpuno izjednačen, a jedine dvije neiskorištene prilike za break imao je Del Potro. Tako se pobjednik drugog seta odlučivao i tie-breaku u kojem je Del Potro propustio dvije set lopte nakon kojih je izgubio poen na svom servisu, što je Karloviću donijelo poravnanje rezultata. Nakon toga, Argentinac u naredna dva seta uspijeva doći do jednog breaka, što je bilo sasvim dovoljno za pobjedu, obzirom da je Karlović bio gotovo bezopasan na servis gemovima Del Potra. Koliko je ovaj meč bio zasnovan na prvom servisu, najbolje oslikava omjer pogođenih as-eva, koji je iznosio (35:15) u korist Karlovića.

M. Čilić – J.M. Del Potro TIP

U osam prethodno odigranih mečeva između ove dvojice tenisača dosta uspješniji bio je Del Potro koji je slavio šest pobjeda, dok je Čilić bio bolji dva puta. Posljednji meč odigrali su još 2013. godine na Mastersu u Parisu, a Argentinac je slavio pobjedu rezultatom (6:4 7:6). Ostali mečevi odigrani su dosta davno te nisu toliko relevantni za ovaj finalni okršaj. Bez obzira na bolji rejting Čilića te prednost domaćeg terena, smatramo kako je Del Potro ostavio mnogo bolji dojam, a uz to će daleko odmorniji dočekati ovaj okršaj, zbog čega prednost u ovom meču dajemo upravo njemu.

Tip: pobjeda Del Potra