2019/2020
Engleska, Njemačka
Italija, Španija

Bayer Leverkusen – Werder Bremen, 10.05.14. 15:30 – Bundesliga

U prvom dijelu sezone je Werder slavio protiv Bayera sa 1:0, ali su zato u Leverkusenu bez pobjede od 2008.godine.

Već odavno je Bayer trebao imati osiguran plasman u Ligu prvaka, međutim, nakon dobrog prvog dijela sezone, upali su u krizu na početku drugog i serijom loših rezultata sve doveli u pitanje. Na vrijeme su se pribrali i sada ipak imaju situaciju u kojoj sami odlučuju o svojoj sudbini i to sa utakmicom na domaćem terenu. Poklopilo se i to da gostima iz Bremena bodovi nisu potrebni, mada to jasno ne znači da će se predati bez borbe. Morat će „Apotekari“ uložiti puno truda i oni su toga svjesni, kao što su bili svjesni i u prošlom kolu kada su gostovali u Frankfurtu kod takođe rasterećenog Eintrachta.

Zaigrali su maksimalno ozbiljno od prve minute, nametnuli svoj ritam i već do poluvremena imali dva gola razlike, te meč mirno priveli kraju. Nije im smetalo čak ni to što su bili bez pomoći prvog strijelca Kieslinga koji je povrijeđen i propustit će i ovaj ogled. Solidno ga je zamjenio Derdiyok, a vratio se i Donati na desni bok. Sada vjerovatno neće biti novih promjena u sastavu.

Vjerovatni početni sastav Bayer Leverkusena: Leno – Donati, Toprak, Spahić, Boenisch – L.Bender, Can – Brandt, Castro, Son – Derdiyok

Werder je već nekoliko kola bezbrižan i to im omogućava da igraju lagano i bez pritiska. Opstanak su ovjerili praktično onom gostujućom pobjedom kod Hannovera krajem marta mjeseca, tako da su u aprilu mogli sebi dozvoliti luksuz da izgube oba gostovanja i ostvare samo jednu pobjedu na svom terenu. Loše su se proveli i u Mainzu i u Munchenu, iako protiv Bayerna nisu tako loše izgledali većim dijelom utakmice.

U prošlom kolu su savladali Herthu i tako se oprostili od svojih navijača, a sada još samo trebaju odigrati u Leverkusenu i eventualno zagorčati život domaćinu. Pokazali su protiv Bayerna da mogu barem jedno poluvrijeme biti konkurentni, mada za uspjeh treba i puno više. Taktički će se isto postaviti kao na tom gostovanju, što znači da ofanzivniji Elia opet ide na klupu, a usastav uskače defanzivniji Makiadi.

Vjerovatni početni sastav Werdera: Wolf – Fritz, Prodl, Caldirola, Garcia – Bargfrede – Gebre Selassie, Makiadi, Junuzović – Hunt – di Santo

Ulog je veliki za domaćina koji opet želi igrati Ligu prvaka. Kada su se već izborili za situaciju da sami odlučuju o tome, bilo bi glupo propustiti priliku na svom terenu protiv nemotivisanog Werdera, koji je uz to još i slabiji. Dakle, pobjeda domaćina i to bez prevelike neizvjesnosti.

Tip: Azijski hendikep -1,5 Bayer Leverkusen