Conference League 2024/2025

Mirso Ekyn
Zadnje ažuriranje: 11.10.2024
Povjerenje i transparentnost

Naš urednički tim radi transparentno. U tekstovima mogu postojati affiliate poveznice prema kladionicama. To ni na koji način ne utječe na nepristranost i objektivnost tekstova.

Conference League 2024/2025 počinje svoje 4. izdanje. Iako se radi o trećem rangu UEFA takmičenja, ova liga nudi mnogo uzbuđenja i atraktivne suparnike. Upoznajte se sa novim formatom natjecanja i glavnim favoritima za osvajanje trofeja. Osim toga, pogledajte i trenutne kvote koje nude najbolje kladionice za Conference League.

Aktuelna tabela Conference League 2024/25

Data provided by Scoreaxis

Prognoze i kvote za klađenje na Conference League

Conference League logo
Conference League Kvote za Prvaka, ažurirano 12.09.2024.

KlubBet365PlayzillaWettiGo
Chelsea2,752,752,75
Betis Sevilla5,005,005,00
Fiorentina6,006,006,00
Gent17,017,017,0
Panathinaikos17,017,017,0
Kopenhagen17,017,017,0
Heidenheim17,017,017,0
Lugano34,035,035,0
St. Gallen81,080,080,0

Favoriti za naslov prvaka Conference League

Chelsea: Definitivno najjači tim u ovosezonskom izdanju Conference League je Chelsea. Osvojio je ovaj klub sve trofeje koje je mogao osvojiti, osim upravo onog za pobjednika Conference League. To bi za Chelsea trebao biti motiv, iako naravno naredne sezone ne žele igrati u ovom takmičenju. Pojedinačna kvaliteta londonskog kluba je svakako za Champions League i glavni cilj im je da se za to izbore. Bio je Chelsea u dva navrata i prvak Evrope, ali je stigla i kriza koja je donijela tek 12.mjesto u Premier League prije dvije sezone. Zbog toga prošle nisu ni igrali na evropskoj sceni, ali su popravili plasman u prvenstvu za šest pozicija. Ovo je za Chelsea svojevrsni povratak u evropska takmičenja i sigurno je prvi favorit za osvajanje trofeja.

Betis Sevilla: S obzirom da dolazi iz druga najjače evropske lige, jasno da je Betis i među favoritima za osvajanje Conference League. Treba ipak naglasiti da ovaj klub u svojim vitrinama nema niti jedan evropski trofej. Osvojili su samo jedan naslov prvaka Španije i još tri Kupa Kralja. Prošle sezone tek sedmo mjesto u La Ligi i to nije zadovoljavajući plasman, ali donijelo im je mogućnost da u Conference League osvoje prvi evropski trofej. Ovo je za Betis četvrti uzastopni nastup na evropskoj sceni. U prethodne tri sezone su igrali Europa League i nisu mogli dalje od osmine finala. Prošle sezone nakon lošeg nastupa u Europa League, prvi nastup u ovom takmičenju, ali i eliminacija već na prvoj prepreci. Sigurno je da ove sezone mogu puno više, možda čak i do samog finala.

AC Fiorentina: Skromni nastupi u Serie A i Coppa Italia, ali vrlo dobri na evropskoj sceni, tačnije upravo u Conference League. To je ono što je obilježilo Fiorentinu u prethodne dvije sezone. Dva puta zaredom tek osmo mjesto u Serie A, a istovremeno dva finala Conference League. Oba su izgubili i to prvo od West Hama, a onda i od Olympiacosa, iako su u tom finalu bili favoriti. Ostaje im tako kao jedini evropski trofej onaj iz daleke 1961.godine kada su osvojili tadašnji Cup Winners Cup. U bližoj prošlosti Fiorentina ima i jedno polufinale Europa League iz 2015.godine. Ovo će im biti treći uzastopni nastup u Conference League i možda nakon dva izgubljena finala ovo bude treća sreća za Fiorentinu.

1. FC Heidenheim: Jedini njemački predstavnik u Conference League ove sezone će biti Heidenheim. Prije samo dvije sezone je ovaj klub igrao 2. Bundesligu, ali su osvajanjem prvog mjesta izborili svoj premijerni nastup u društvu najboljih. I odmah u prvoj sezoni zapaženi rezultati i osvajanje osmog mjesta u Bundesligi, što ih je i dovelo do Conference League. Prvi je ovo evropski nastup za Heidenheim, tačnije već su odigrali dva meča kvalifikacija u kojima su dva puta pobijedili švedski Hacken. Očekuje ih sada još šest utakmica i imaju ambiciju da i nakon toga traje evropski put. Mnogi će podcijeniti ovu ekipu zbog evropskog neiskustva, ali slično je bilo i prošle sezone u Bundesligi, pa su se i neki njemački velikani uvjerili u mogućnosti i kvalitetu Heidenheima.

KAA Gent: Ne može se baš za Gent reći da je među najvećim favoritima za osvajanje ovog takmičenja, ali svakako ova ekipa ima iskustva igranja evropskih utakmica. Od 2015.godine je Gent redovni učesnik nekog od evropskih takmičenja, a upravo te godine je prvi put zaigrao i grupnu fazu Champions League. Čak su uspjeli izboriti i osminu finala, gdje ih je zaustavio Wolfsburg. Nakon toga uglavnom nastupi u Europa League, uz jedno četvrtfinale Conference League 2023.godine. Prošle sezone je Gent prošao grupnu fazu Conference League i zaustavljen je na startu nokaut faze. Ove sezone bi Gent možda mogao ponoviti uspjeh od prije dvije sezone i izboriti četvrtfinale. Za više od toga baš i nemaju kvalitetu.

Panathinaikos: Grčki velikan Panathinaikos će imati veliki motiv ove sezone u Conference League. Njihov najveći rival Olympiacos je prošle sezone osvojio ovo takmičenje i pokazao je da i jedan tim iz Grčke može do evropskog trofeja. Veliko je pitanje može li Panathinaikos to ponoviti, jer rezultati ovog kluba na evropskoj sceni posljednjih godina baš i ne obećavaju. Nikada nisu osvojili neki evropski trofej, a bili su vice-prvaci Evrope davne 1971.godine. Proteklih sezona je Panathinaikos vrlo često zaustavljan već u kvalifikacijama evropskih takmičenja. Prošle sezone u kvalifikacijama Champions League, pa onda skroman nastup u grupnoj fazi Europa League. Već dugo nisu igrali u nokaut fazi nekog evropskog takmičenja i ovo je možda dobra prilika.

FC Kopenhagen: Nogometni klubovi iz Danske baš i nisu imali puno uspjeha u evropskim takmičenjima, a i Kopenhagen se uklapa u taj prosjek. Kontinuitet nastupa je tu i posljednjih put ovaj klub nije izašao na evropsku scenu sada več davne 2000.godine. Nakon toga su redovni učesnici i igrao je Kopenhagen čak i grupnu fazu Champions League, uz dva plasmana u osminu finala. Najveći evropski uspjeh je četvrtfinale Europa League iz 2020.godine. Prošle sezone je Kopenhagen drugi put zaigrao u osmini finala Champions League, gdje ih je zaustavio snažni Man. City. Inače, u grupi su bili drugi iza Bayerna, a ispred Man. Uniteda i Galatasaraya. Na krilima tih dobrih rezutata će Kopenhagen ove sezone u realno dosta slabijem takmičenju pokušati napraviti neki značajan iskorak.

Izgledi klubova iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, i Crne Gore

Ove sezone će u glavnom ligaškom dijelu Conference League iz regiona nastupiti samo dva tima. Podbacili su timovi iz Hrvatske i sva tri su eliminirani iz evropskih takmičenja već u kvalifikacijama. Od tri tima iz Srbije, ostala je samo Bačka Topola, dok je drugu sezonu zaredom jedan tim iz BiH izborio glavnu rundu Conference League, a to je ovoga puta banjalučki Borac.

TSC Bačka Topola: Biće ovo tek treća sezona u kojoj će Bačka Topola igrati neko evropsko takmičenje. Od 2020.godine igraju u elitnom rangu srbijanskog nogometa i vrlo brzo, u sezoni 2022/23 je Bačka Topola došla u sami vrh tabele osvojivši drugo mjesto. To im je donijelo i prvi povijesni nastup u Champions League, s tim da su godinu dana ranije ispali u kvalifikacijama za Europa League. Nisu uspjeli ni u kvalifikacijama za grupnu fazu Champions League, ali su igrali u Europa League i to vrlo loše, osvojivši samo jedan bod. Ove sezone su eliminirani u kvalifikacijama za EL i to uz dva ubjedljiva poraza. Nije to dobra najava za takmičenje u Conference League, gdje ih čeka dosta neugodnih protivnika. U gostima kod Astane, St. Gallena i Genta će sigurno biti u ulozi autsajdera. Na domaćem terenu Bačka Topola dočekuje Legiju i Lugano, te armenski Noah i to je jedini meč u kojem se može reći da su favoriti.

Borac Banja Luka: Uspio je Borac ove sezone ponoviti uspjeh Zrinjskog iz prošle sezone, pa će tako BiH tek drugi put u povijesti imati jedan klub u završnoj fazi nekog evropskog takmičenja. Opet je to Conference League, ali s obzirom na rezultate klubova iz ove zemlje na evropskoj sceni ranijih godina, ovo je veliki uspjeh. Borac je inače prošle sezone osvojio treći naslov prvaka BiH i evropski put je počeo u Champions League. Tu je PAOK bio prejak, ali je malo nedostajalo da Borac zaigra u završnici Europa League. Penali su im presudili u duelu protiv Ferencvarosa i morali su se zadovoljiti nastupom u trećem po snazi takmičenju. Može se reći da je prilikom žrijeba Borac čak imao i sreće. Najteži rival će im biti Panathinaikos i taj tim dočekuju u Banja Luci, kao i austrijski LASK, te kiparsku Omoniju. Imaće Borac i jedno gostovanje na Kipru, kod APOEL-a. U goste će još i kod islandskog Vikingura, te irskog Shamrocka. Sa ovakvim rivalima bi prvak BiH mogao izboriti barem dodatno razigravanje za plasman u osminu finala.

Izgledi klubova iz Švicarske

Švicarska će u novom izmijenjenom formatu Conference League imati dva predstavnika. Lugano je svoj evropski put počeo u Champions League, pa nakon eliminacije nastavio u Europa League, da bi završio u ovom kvalitetom najslabijem takmičenju. St. Gallen je i počeo u Conference League i preko tri prepreke u kvalifikacijama se izborio za ligaški dio takmičenja.

FC Lugano: Treći put uzastopno je Lugano na evropskoj sceni, a i prije toga je imao nekoliko nastupa. Rezultati koje su ostvarili nisu za pohvalu i dva puta su ispadali nakon grupne faze Europa League. Prošle sezone je Lugano igrao grupnu fazu Conference League i opet su bili posljednji, tako da su neslavno završili svoj evropski put. Ove sezone je Lugano prvo igrao kvalifikacije Champions League, s obzirom da je prošle sezone bio vice-prvak Švicarske. Odmah su eliminirani, pa su u Europa League preskočili jednu prepreku, ali je kasnije Besiktas bio bolji. Ostaje im tako prilika da u Conference League pokušaju konačno napraviti taj iskorak i proći u nokaut fazu takmičenja. Protivnici na domaćem terenu će im biti HJK Helsinki, KAA Gent i kiparski Paphos, koji bi trebao biti i najlakša prepreka. Lugano će u goste kod Mlade Boleslav, TSC Bačke Topole i poljske Legije. Nije baš pretežak žrijeb, ali će Lugano za ostvarenje cilja morati i u evropskim mečevima zaigrati kao što to čini u domaćim takmičenjima posljednjih godina.

FC St. Gallen: Nakon nekoliko godina pauze, St. Gallen se vratio na evropsku scenu. Posljednji nastup je bio loš, jer su 2020.godine eliminirani u kvalifikacijama Europa League. I ranijih godina su uglavnom kratko trajali na evropskoj sceni, a ostaje kao najbolji rezultat grupna faza Europa League u sezoni 2013/14. Ove sezone su morali preskočiti tri prepreke u kvalifikacijama i uspjeli su i to preko Trabzonspora kao posljednjeg rivala. Prilikom žrijeba su definitivno imali manje sreće od Lugana. Na domaćem terenu, na kojem tradicionalno St. Gallen igra puno bolje nego u gostima, dočekuju Fiorentinu, Guimaraes i TSC Bačka Topola i to je rival protiv kojeg će biti favoriti. Dva neugodna gostovanja su kod Cercle Bruggea i Heidenheima, te kod Larnea u S. Irskoj, što je svakako najbolja prilika za osvajanje bodova. Realno, teško će se St. Gallen dokopati nokaut faze Conference League.

Modus igranja za Conference League sezona 2024/2025

Sezona 2024/2025 u Conference League donosi niz promjena. Najmlađe evropsko klupsko nogometno takmičenje će u svom tek četvrtom izdanju, igrati na potpuno drugačiji način. Promjene su praktično iste kao i u dva jača takmičenja, što znači da neće biti grupne faze i povećan je broj timova učesnika, s tim da se neće povećati broj utakmica u prvoj fazi takmičenja.

Evo pregleda novog aktuelnog modusa igranja:

Conference League pregled
Conference-League-Logo
Organizator UEFA
Početak kvalifikacija 10.07.2024.
Kraj kvalifikacija 29.08.2024.
Početak glavnog natjecanja 02.10.2024.
Kraj natjecanja 18.05.2025.
Broj klubova 36
Sezona 4.
Dosadašnji prvaci Roma, West Ham, Olympiakos
Finale 28.05.2025. Wroclav, Poljska
Srodna natjecanja UEFA Champions League, Europa League

Format takmičenja Conference League

Broj Timova: U sezoni 2024/2025, se Conference League sastoji od 36 timova, umjesto dosadašnja 32. Svaki od tih 36 timova će odigrati po šest utakmica, sa različitim protivnicima, po tri na domaćem i gostujućim terenima. Prije žrijeba su timovi podjeljeni u jakosne grupe i svaki tim je za rivale dobio po dva tima iz svake jakosne grupe, kako bi svi imali ravnomjerno raspoređenu snagu protivnika. Nakon što se odigraju sve utakmice, biće poznat i konačni poredak na tabeli od 36 timova.

Bodovni Sistem: Timovi dobivaju 3 boda za pobjedu, 1 bod za neriješeni rezultat, i 0 bodova za poraz. U slučaju istog broja bodova na kraju o plasmanu odlučuje gol-razlika.

VAR (Video Assistant Referee): VAR nastavlja igrati važnu ulogu u sezoni 2024/2025, pomažući sucima u donošenju ispravnih odluka i smanjenju kontroverznih situacija na terenu.

Zimska Pauza: Planirano je da se svih šest kola novog formata Conference League odigra od 2.oktobra do 19.decembra, a onda bi uslijedila zimska pauza. Nastavak, odnosno prvi mečevi nokaut faze, to jest mečevi razigravanja za plasman u osminu finala bi se igrali 13.februara naredne godine.

Plasman u nokaut fazu Conference League

Osmina finala: Kada svi timovi odigraju po šest utakmica protiv različitih protivnika, tabela od 36 timova će dobiti konačni izgled. Osam prvoplasiranih ekipa na toj tabeli će se direktno plasirati u osminu finala. Timovi koji budu plasirani između devetog i 24.mjesta na tabeli, što znači 16 ekipa, razigravat će između sebe, a osam pobjednika će se plasirati u osminu finala. Od osmine finala će se Conference League igrati kao i do sada, što znači nokaut sistemom sve do samog finala, koje je na programu 28.maja 2025.godine u poljskom Wroclawu.

Relegacija: Poraženi timovi iz pomenutog razigravanja, što znači osam ekipa, završavaju svoj evropski put za ovu sezonu. Timovi koji nakon šest odigranih utakmica ligaškog dijela takmičenja budu plasirani od 25.do 36.mjesta, također završavaju svoj evropski put.