Nizozemska Eredivisie 2026/2027

Demijan "Math-Guy" Purgar
Zadnje ažuriranje: 03.08.2026
Povjerenje i transparentnost

Naš urednički tim radi transparentno. U tekstovima mogu postojati affiliate poveznice prema kladionicama. To ni na koji način ne utječe na nepristranost i objektivnost tekstova.

Nizozemska Eredivisie počinje novu sezonu 2026/2027 sa velikim očekivanjima. To se posebno odnosi na ekipe koje su prošle sezone podbacile. Nizozemska Eredivisie je vrlo atraktivna liga za igrače sportskog klađenja, obzirom na njenu neizvjesnost i veliku efikasnost. Analizirali smo najbolje ekipe i pogledajte našu prognozu uz prikaz najboljih sportskih kladionica sa pripadajućim kvotama.

Aktuelna tabela Eredivisie 2026/27

Prognoze i kvote za klađenje na Nizozemsku Eredivisie

Eredivisie logo
Eredivisie Kvote za Prvaka, ažurirano 21.07.2026.

KlubPrvakTop 3Ispadanje
PSV1,661,081001
Feyenoord3,751,33751
Ajax6,501,44501
Twente9,003,75251
AZ Alkmaar29,04,50151
NEC34,05,50126
Utrecht67,07,5067,0
Groningen81,015,051,0
Sparta Rott.25134,013,0
Heerenveen25141,010,0
Zwolle3011267,00
Excelsior3511515,50
Telstar3511515,00
GO Ahead Eagles4011515,00
Den Haag4511512,37
Fortuna Sittard4512012,37
Cambuur Lee.4512512,37
Willem II4513011,90
Playzilla KvotePosjeti Playzilla!Playzilla TestPlayzilla Bonus

PSV Eindhoven: Prvi favorit u lovu na četvrti uzastopni naslov

Aktualni prvak PSV Eindhoven ulazi u novu sezonu nizozemske Eredivisie kao najveći favorit nakon što je uvjerljivo osvojio prvenstvo 2025./2026. i stigao do trećeg uzastopnog naslova. Momčad je dominirala natjecanjem zahvaljujući najefikasnijem napadu i iznimno konstantnom skupljanju bodova.

Trener, igrački kadar i očekivanja

Iskusni trener Peter Bosz i dalje primjenjuje atraktivan napadački nogomet zasnovan na visokom posjedu lopte. Sastav raspolaže vrhunskim rješenjima na svim pozicijama i bogatim međunarodnim iskustvom, pri čemu spoj uigranih lidera i mladih talenata predstavlja sam vrh lige.

  • Prednosti: Izuzetno snažan napad, širok i uravnotežen kadar te visoka individualna klasa.
  • Nedostaci: Veliko opterećenje zbog europskih utakmica i pritisak obaveze obrane naslova.

PSV ponovno ima najjači igrački kadar u ligi. Ako ključni nositelji igre izbjegnu ozljede, novi trofej najizgledniji je ishod, a plasman među dvije najbolje momčadi gotovo je zajamčen.

  • Prognoza: 1. mjesto
  • Šanse za naslov: 55%

Feyenoord Rotterdam: Kompaktna obrana i juriš na vrh ljestvice

Feyenoord Rotterdam u novu prvenstvenu godinu ulazi s velikim ambicijama nakon što je proteklu sezonu završio na drugom mjestu kao glavni pratitelj PSV-a. Sastav iz Rotterdama istaknuo se jednom od najstabilnijih obrana u ligi te konstantnim napretkom u igri.

Novi trener i napadački potencijal

Novi trener Giovanni van Bronckhorst gradit će igru na agresivnom presingu i iznimno brzoj tranziciji po osvojenoj lopti. Sastav je dodatno pojačan u svim linijama, pri čemu izuzetno kvalitetan napad ima sposobnost samostalno rješavati najteže utakmice.

  • Prednosti: Izuzetno kompaktna obrana, ubojita brza tranzicija i sjajna širina igračkog kadra.
  • Nedostaci: Povremeni manjak kontinuiteta protiv slabijih suparnika i europsko opterećenje.

Feyenoord će se ponovno boriti za naslov prvaka do samoga kraja sezone. Ključ uspjeha bit će konstantnost protiv obrambeno postavljenih ekipa, a novi plasman među dvije najbolje momčadi iznimno je realan.

  • Prognoza: 2. mjesto
  • Šanse za naslov: 25%

Ajax Amsterdam: Rekonstrukcija i povratak u sam vrh nizozemskog nogometa

Ajax Amsterdam želi zaboraviti razočaravajuću prošlu sezonu u kojoj je osvajanjem petog mjesta ostao daleko ispod klupskih očekivanja. Izravna posljedica znatnog gubitka bodova bio je nedostatak kontinuiteta, pa je primarni cilj u novom prvenstvu ekspresan povratak u sam vrh.

Novi trener i baza mladih talenata

Novi trener Michel radi na izgradnji znatno mlađe i poletnije momčadi koja teži atraktivnom, napadačkom nogometu. Ajax i dalje raspolaže jednom od najjačih akademija u Europi, a ključ uspjeha bit će brza integracija pridošlih pojačanja.

  • Prednosti: Vrhunski rad s mladim igračima, visoka individualna kvaliteta i prepoznatljiv napadački sustav.
  • Nedostaci: Oscilacije u obrambenoj liniji i nedostatak natjecateljskog kontinuiteta.

Očekuje se da Ajax ostvari znatno bolji rezultat u odnosu na prošlu sezonu. Za sam napad na titulu trebat će im veća stabilnost, no plasman među tri najbolje momčadi potpuno je ostvariv.

  • Prognoza: 3. mjesto
  • Šanse za naslov: 12 %

FC Twente Enschede: Trkačka moć i tvrđava na domaćem terenu

FC Twente potvrdio je višegodišnji igrački uspon osvajanjem četvrtog mjesta u protekloj sezoni, čime je ponovno izborio nastup u europskim natjecanjima. Momčad iz Enschedia bila je gotovo nepobjediva na domaćem terenu, postavši jedan od najugodnijih natjecatelja lige.

Trener i organizacija igre

Trener John van den Brom oslanja se na taktički besprijekorno organiziranu momčad koju krasi velika trkačka snaga i radna etika. Vezni red ističe se kao najjača karika sastava, pružajući stabilnost u oba smjera igre.

  • Prednosti: Izvrsna organizacija momčadi, izražena snaga na domaćem terenu i uravnotežena sredina terena.
  • Nedostaci: Izostanak vrhunskih individualaca i slabije predstave na gostujućim terenima.

Twente će se ponovno boriti za europska mjesta. Premda u usporedbi s vodećim trojcem nema dovoljno širine za borbu za naslov, plasman među pet najboljih ekipa iznimno je izgledan.

  • Prognoza: 4. mjesto
  • Šanse za naslov: 6%

Modus igranja za Eredivisie u sezoni 2026/2027

Sezona 2026/2027 Nizozemske Eredivisie će se igrati u istom modusu kao prethodnih sezona. I dalje je tu isti broj timova, s tim da je došlo do promjena oko raspodjela evropskih pozicija, a isti je modus kada je u pitanju ispadanje iz lige. Evo pregleda aktuelnog modusa igranja:

Eredivisie pregled
NL-Eredivisie-Logo
Početak sezone 07.08.2026.
Kraj sezone 23.05.2027.
Timovi 18
Šampion 2025/26 PSV
Liga prvaka PSV Eindhoven, Feyenoord, Nijmegen
Europska liga Alkmaar, Twente
Konferencijska liga Ajax, Amsterdam
Pobjednik kupa 2025/26 AZ Alkmaar
Ispali Volendam, NAC Breda, Heraklo Almedo
Ušli Willem II, Haag, Cambur

Format takmičenja Eredivisie

Broj Timova: U sezoni 2026/2027, se Nizozemska Eredivisie sastoji od 18 timova. Svako će igrati sa svakim po dva puta, po jednom na domaćem i gostujućem terenu. To znači da će biti odigrano ukupno 34 kola, nakon kojih će biti poznat konačni poredak.

Bodovni Sistem: Timovi dobivaju 3 boda za pobjedu, 1 bod za neriješeni rezultat, i 0 bodova za poraz. U slučaju istog broja bodova na kraju o plasmanu odlučuje gol-razlika.

Borba za prvaka i opstanak Eredivisie

Liga Prvaka: Iz Nizozemske Eredivisie će se u Ligu prvaka od ove sezone direktno kvalificirat dva prvoplasirana tima na kraju sezone, dok trećeplasirani ide u kvalifikacije za Ligu prvaka.

Evropska i Konferencijska liga: Nizozemska Eredivisie u Evropskoj ligi ima dva predstavnika. To će biti ekipa koja na kraju prvenstva zauzme četvrto mjesto, te osvajač Kupa. Ako Kup osvoji neka od tri prvoplasirane ekipe, onda se otvara još jedno mjesto. U Konferencijsku ligu mogu svi timovi od petog do osmog mjesta, jer će nakon završetka regularnog dijela prvenstva razigravati za tu poziciju.

Relegacija: Iz Eredivisie direktno ispadaju dva posljednjeplasirana tima nakon 34 odigrana kola. Ekipa koja zauzme 16. mjesto na kraju, razigravat će sa ekipom iz drugog ranga takmičenja za popunu Eredivisie.

Ključne promjene i noviteti za Eredivisie

VAR (Video Assistant Referee): VAR tehnologija nastavlja igrati važnu ulogu u sezoni 2026/2027, pomažući sucima u donošenju ispravnih odluka i smanjenju kontroverznih situacija na terenu.

Zimska Pauza: Planirano je da se prvih 17 kola Eredivisie odigra do 23.12., a onda bi uslijedila zimska pauza. Nastavak prvenstva je planiran za 08.01. naredne godine.