Španjolske La Lige u sezoni 2026/2027

Demijan "Math-Guy" Purgar
Zadnje ažuriranje: 11.08.2026
Povjerenje i transparentnost

Naš urednički tim radi transparentno. U tekstovima mogu postojati affiliate poveznice prema kladionicama. To ni na koji način ne utječe na nepristranost i objektivnost tekstova.

Španjolska La Liga i La Liga 2 za sezonu 2026/27 počinju sredinom osmog mjeseca. Španjolske lige sa sobom donose nekoliko najboljih nogometnih klubova, koji godinama igraju vodeću ulogu unutar Španjolskih prvenstava, ali i u okvirima europskih natjecanja. Obje lige privlače igrače sportskog klađenja, stoga pogledajte naše prognoze i upoznajte najbolje kladionice i kvote na Španjolski nogomet.

Aktuelna tabela La Lige 2026/27

Prognoze i kvote za klađenje na Španjolsku La Liga

La Liga 1
La Liga Playzilla Kvote za Prvaka, ažurirano 19.07.2026.

KlubPrvakTop 4Ispadanje
Barcelona1,801,02251
Real Madrid2,101,031001
Atletico Madrid15,01,28151
Betis Sevilla51,03,7534,0
Atheltic Bilbao81,03,7541,0
Villarreal81,04,0026,0
Real Sociedad1017,0021,0
Valencia15110,08,00
Celta Vigo15111,010,0
Rayo Vallecano15111,09,00
Sevilla25115,04,50
Getafe25115,06,00
Osasuna25115,06,00
Espanyol50117,04,00
Alaves50121,03,25
Levante50126,03,00
Elche50126,03,25
Deportivo50126,02,75
Malaga50134,02,10
Santander50134,02,37
Playzilla KvotePosjeti Playzilla!Playzilla TestPlayzilla Bonus

Najava Sezone La Lige: Kompletna Analiza i Prognoze Klubova

Evo pregleda najvećih favorita u španjolskoj La Lige za sezonu 20026/27:

FC Barcelona: Aktualni prvak u borbi za obranu titule

FC Barcelona ulazi u natjecateljsku godinu 2026./2027. s ulogom blagog favorita za osvajanje novog trofeja. Katalonski gigant obranio je naslov prvaka u sezoni 2025./2026. prikupivši 94 boda, uz impresivan napadački učinak od 95 postignutih pogodaka koji ih je učinio najefikasnijom momčadi španjolskog prvenstva.

Trener i igrački potencijal

Trener Hansi Flick nastavlja inzistirati na iznimno agresivnom i napadački orijentiranom nogometu. Mlade zvijezde Lamine Yamal i Raphinha predvode ofenzivni red, dok upravljački kadar dodatno prilagođava igračku križaljku kako bi se zadržala vrhunska individualna kvaliteta.

  • Prednosti: Kreativnost, iznimna brzina i strahovita napadačka moć.
  • Slabosti: Visoko postavljena obrambena linija ostavlja pukotine za suparničke kontranapade.

Katalonci posjeduju najmoćniji igrački kadar za sam vrh ljestvice. Presudno za uspjeh bit će upravljanje fizičkim opterećenjem nositelja igre i stabilnost obrane.

  • Prognoza sezone: 1. mjesto (šanse za naslov 46 %, rizik od ispadanja <1 %)

Real Madrid: Mourinhova defenzivna reforma i napadačke zvijezde

Real Madrid započinje novu prvenstvenu utrku s namjerom povratka na španjolski tron. Prethodnu sezonu okončali su na drugom mjestu s 86 bodova, zaostavši osam bodova za prvakom. Unatoč tome, sa 77 golova potvrdili su veliku opasnost pred protivničkim vratima.

Novi trener i zvučna pojačanja

Kormilo “Kraljevskog kluba” preuzeo je José Mourinho od kojeg se odmah zahtijevaju trofeji. Kylian Mbappé i Vinícius Júnior jamče eksplozivnu brzinu, dok ljetno pojačanje Bernardo Silva donosi prijeko potrebnu kreaciju u veznom redu.

  • Prednosti: Spektakularna individualna kvaliteta i nepresušan napadački potencijal.
  • Slabosti: Potrebno vrijeme za prilagodbu novim taktičkim zamislima.

Real ima sve elemente za osvajanje prvenstva. Mourinho će primarno morati učvrstiti obrambenu organizaciju, koja je dodatno osnažena novim igračkim imenima.

  • Prognoza sezone: 2. mjesto (šanse za naslov 43 %, rizik od ispadanja <1 %)

Atlético Madrid: Simeoneova taktička disciplina i potraga za konstantom

Atlético Madrid ulazi u novu natjecateljsku godinu s ciljem popravljanja dojma nakon osvojenog četvrtog mjesta sa 69 bodova u sezoni 2025./2026. Čak 11 pretrpljenih poraza izbacilo ih je iz ozbiljnije utrke za sam vrh natjecanja.

Trener i profil momčadi

Diego Simeone ostaje ključna figura madridskog projekta. Igrači poput Juliána Álvareza i Álexa Baene garancija su tehničke kvalitete i nepredvidjivosti u napadu, dok svlačionica obiluje iskustvom i taktičkom fleksibilnošću.

  • Prednosti: Bogato natjecateljsko iskustvo, fizička snaga i čvrsta disciplina.
  • Slabosti: Velike oscilacije u igri i prečesti rezultatski padovi.

“Jorgandžije” u pojedinačnim derbijima mogu nadigrati i Barcelonu i Real. Međutim, za osvajanje maratonskog prvenstva od 38 kola nedostaje im kontinuitet nastupa.

  • Prognoza sezone: 3. mjesto (šanse za naslov 7 %, rizik od ispadanja <1 %)

Villarreal CF: Napadački nogomet i izazov europskih obveza

Villarreal je bio jedno od najugodnijih iznenađenja prošlog prvenstva, izborivši treće mjesto sa 72 osvojena boda. Sa čak 72 postignuta pogotka demonstrirali su zavidnu napadačku snagu te se zasluženo kvalificirali u Ligu prvaka.

Novi trener i taktički identitet

Novi trener Inigo Perez preuzima momčad koja njeguje dopadljiv nogomet zasnovan na posjedu i kontroli lopte. Sastav raspolaže visokom tehničkom kvalitetom, no nastupi u Europi zahtijevat će maksimalnu širinu kadra.

  • Prednosti: Atraktivna, napadačka igra i visoka tehnička potkovanost.
  • Slabosti: Veliko fizičko opterećenje uslijed igranja na više frontova.

Ponovni plasman među četiri najbolje ekipe predstavlja vrlo realan cilj. Ipak, za borbu za sam naslov nedostaju im financijski resursi i širina tabora španjolskih divova.

  • Prognoza sezone: 4. mjesto (šanse za naslov 1,5 %, rizik od ispadanja <1 %)

Real Betis: Pellegrinijeva stabilnost i traženje veće odlučnosti

Real Betis ulazi u novu sezonu nakon što je prethodnu završio na petoj poziciji sa 60 bodova. Premda su pretrpjeli samo osam poraza, čak 15 neodlučenih ishoda spriječilo je andaluzijski klub u ostvarivanju znatno višeg prvenstvenog plasmana.

Trener i taktika momčadi

Iskusni Manuel Pellegrini i dalje osigurava taktičku stabilnost. Sastav se oslanja na prepoznatljiv nogomet s visokim postotkom posjeda lopte, no igrački kadar kvalitetom i širinom zaostaje za vodećim klubovima.

  • Prednosti: Bogato iskustvo prvotimaca i visoka tehnička kultura igre.
  • Slabosti: Prevelik broj neodlučenih rezultata i nedovoljna širina klupe.

Betis ostaje ozbiljan kandidat u borbi za pozicije koje vode u europska natjecanja. Za iskorak prema samom vrhu nedostaje im veći izbor kvalitetnih zamjena.

  • Prognoza sezone: 5. mjesto (šanse za naslov 1 %, rizik od ispadanja 1 %)

Celta Vigo: Giráldezov hrabri napad i borba za europske pozicije

Celta Vigo ulazi u prvenstvo osnažena prošlosezonskim uspjehom i osvajanjem šestog mjesta sa 54 bodova. S 53 postignuta pogotka galicijska je momčad potvrdila znatan napadački napredak i učvrstila se u gornjem domu španjolskog nogometa.

Trener i filozofija igre

Trener Claudio Giráldez promovira hrabar i tehnički zahtjevan pristup u kojem mladi igrači dobivaju značajnu minutažu. Sastav djeluje vrlo kvalitetno s loptom u posjedu, no dubina kadra ostaje upitna.

  • Prednosti: Hrabra ofenzivna koncepcija i visoki razvojni potencijal mladih.
  • Slabosti: Ograničeni kapaciteti klupe za naporan prvenstveni ritam.

Celta posjeduje kvalitetu za ponovnu borbu za europske pozicije. Ipak, paralelne obveze u Europi mogle bi odnijeti dragocjene bodove u domaćem prvenstvu.

  • Prognoza sezone: 6. mjesto (šanse za naslov 0,5 %, rizik od ispadanja 2 %)

Athletic Club: Terzićeva trkačka moć i novi uzlet na San Mamésu

Athletic Club nastoji zaboraviti razočaravajuću prošlu sezonu koju je završio na skromnom 12. mjestu sa 45 bodova. Sa čak 58 primljenih pogodaka Baski nisu opravdali očekivanja navijača, pa u Bilbau započinje nova era.

Novi trener i karakter tima

Edin Terzić preuzeo je kormilo momčadi s ciljem ekspresnog povratka u vrh. Athletic odlikuje izuzetan natjecateljski intenzitet, trkačka moć i snažna povezanost s klubom, dok San Mamés ostaje neosvojiva utvrda.

  • Prednosti: Fizički intenzitet, trkačka snaga i iznimno moćan domaći teren.
  • Slabosti: Promjenjiva forma i nestabilna učinkovitost pred suparničkim golom.

Pod vodstvom Terzića očekuje se značajan iskorak u igri. Plasman u europska natjecanja potpuno je dostižan i realno postavljen cilj.

  • Prognoza sezone: 7. mjesto (šanse za naslov 0,4 %, rizik od ispadanja 3 %)

Real Sociedad: Matarazzova reorganizacija i stabilizacija obrane

Real Sociedad ulazi u novu sezonu s namjerom popravljanja prvenstvenog dojma nakon skromnog desetog mjesta i 46 bodova iz prošle godine. Iako su osvajanjem Kupa Kralja spasili sezonu, 61 primljeni pogodak razotkrio je ozbiljne obrambene slabosti.

Novi trener i klupski identitet

Pellegrino Matarazzo postavljen je za trenera kako bi unio neophodnu obrambenu stabilnost. Ključne snage tima i dalje leže u visokoj tehničkoj potkovanosti te kvalitetnom radu s klupskom akademijom.

  • Prednosti: Vrhunska tehnika i sustavan razvoj mladih talentiranih igrača.
  • Slabosti: Izražena obrambena nestabilnost i lako primanje pogodaka.

Baskijci posjeduju potencijal za sam vrh gornjeg dijela tablice. Povratak u Europu bit će dostižan uspostave li čvršću obrambenu formaciju.

  • Prognoza sezone: 8. mjesto (šanse za naslov 0,3 %, rizik od ispadanja 4 %)

Valencia CF: Corberánov intenzitet i brza tranzicija mladog tima

Valencia započinje natjecateljsku godinu s ciljem napretka prema europskim pozicijama, nakon što je prošlu sezonu okončala na devetom mjestu s 49 bodova. Glavni razlog izostanka boljeg plasmana leži u čak 55 primljenih golova.

Trener i profil momčadi

Trener Carlos Corberán zahtijeva izniman rad bez lopte i munjevite obrambeno-napadačke tranzicije. Igrački kadar spaja izuzetno talentirane mlade pojedince i nekoliko prekaljenih nositelja igre.

  • Prednosti: Veliki igrački potencijal, brzina i opasna kontranapadačka tranzicija.
  • Slabosti: Nedostatak konstante u obrambenim zadacima i tanka klupa.

Valencia bi trebala osigurati stabilnu poziciju u gornjoj sredini prvenstvene ljestvice. Za borbu za europske kupove morat će drastično podići obrambenu pouzdanost.

  • Prognoza sezone: 9. mjesto (šanse za naslov 0,1 %, rizik od ispadanja 5 %)

Getafe CF: Bordalásova obrambena utvrda i napadački deficit

Getafe je u sezoni 2025./2026. nadmašio sva očekivanja osvojivši sedmo mjesto s 51 bodom. Temelj tog uspjeha bila je izvanredna obrana koja je primila svega 38 pogodaka, dok je napadački učinak od 32 gola bio skroman.

Trener i stil igre

José Bordalás nastavlja primjenjivati svoj prepoznatljivi, iznimno agresivni i kompaktni obrambeni stil. Getafe svakom protivniku maksimalno otežava prilaz golu, no za više domete nedostaje im izrazita napadačka klasa.

  • Prednosti: Besprijekorna obrambena organizacija, čvrstoća i taktika.
  • Slabosti: Iznimno skromna napadačka produkcija i manjak kreativnosti.

Getafe će ponovno predstavljati tvrd orah za sve favorite lige. Ipak, ponavljanje fantastičnog sedmog mjesta bit će izuzetno zahtjevan zadatak.

  • Prognoza sezone: 10. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 6 %)

Rayo Vallecano: Visoki presing i trkačka moć pod vodstvom San Josea

Rayo Vallecano započinje novu prvenstvenu kampanju nakon vrlo solidne sezone u kojoj su zauzeli osmo mjesto s 50 bodova. Sa samo 12 pretrpljenih poraza pokazali su izniman natjecateljski intenzitet, dok ih je čak 14 remija spriječilo u borbi za Europu.

Novi trener i taktičke značajke

Benat San Jose preuzima ulogu novog kormilara madridske momčadi. Sastav odlikuju izuzetna trkačka moć, agresivan presing i visoka taktička disciplina, premda u napadu nedostaje konstantan strijelac.

  • Prednosti: Intenzivan napadački presing, trkačka snaga i momčadski duh.
  • Slabosti: Nedostatak vrhunske kvalitete i mirnoće u samoj završnici.

Rayo posjeduje dovoljno igračke i taktičke stabilnosti za mirnu sredinu tablice. Ponovni plasman među osam najboljih predstavljao bi izniman klupski uspjeh.

  • Prognoza sezone: 11. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 8 %)

Sevilla FC: Rekonstrukcija obrane i stabilizacija velikana

Sevilla nastoji prekinuti razdoblje rezultatske krize nakon što je prošlu sezonu okončala na skromnom 13. mjestu sa 43 boda. Čak 60 primljenih pogodaka razotkrilo je goleme obrambene procijepe, ostavivši klub daleko od renomiranih standarda.

Trener i ciljevi tima

Trener Luis García zadržao je povjerenje uprave s primarnim zadatkom vraćanja momčadi u mirnije prvenstvene vode. Igrački kadar posjeduje veliko natjecateljsko iskustvo, pa je ključni preduv napretka konsolidacija obrambenog reda.

  • Prednosti: Individualni potencijal prvotimaca i bogato prvoligaško iskustvo.
  • Slabosti: Izražena obrambena ranjivost i dugotrajni pad samopouzdanja.

Očekuje se određeni pomak u igri Seville, no za napad na europske pozicije nedostaje kontinuiteta. Mirna sredina tablice trenutno je najrealniji scenarij.

  • Prognoza sezone: 12. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 10 %)

RCD Espanyol: Borbenost na domaćem terenu i taktička disciplina

Espanyol započinje novu natjecateljsku godinu s ciljem izbjegavanja borbe za opstanak, nakon što je prethodno prvenstvo završio na 11. mjestu sa 46 bodova. Unatoč oscilacijama, osigurali su mirnu završnicu, premda 55 primljenih golova poziva na oprez.

Trener i karakter momčadi

Manolo González temelji igru na besprijekornoj organizaciji, kompaktnoj obrambenoj formaciji i velikoj borbenosti. Katalonski klub raspolaže ujednačenom svlačionicom u kojoj su nastupi pred domaćom publikom od presudne važnosti.

  • Prednosti: Izraženo momčadsko zajedništvo i disciplina u defenzivnom bloku.
  • Slabosti: Ograničena individualna kvaliteta u borbi s jačim rivalima.

Espanyol bi bez većih potresa trebali prikupiti dovoljno bodova za ostanak u društvu najboljih, dok je put do gornjeg doma vrlo dugačak.

  • Prognoza sezone: 13. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 12 %)

CA Osasuna: Ramisova fizička snaga i neosvojivi El Sadar

Osasuna ulazi u novu prvenstvenu utrku s namjerom da izbjegne dramu iz prošle sezone, kada je ostanak osigurala tek u posljednjem kolu završivši na 17. mjestu. Nedostatak kontinuiteta doveo je do prvenstvenog podbačaja ispod svih klupskih očekivanja.

Novi trener i stil igre

Luis Miguel Ramis preuzeo je vođenje tima koji se tradicionalno oslanja na iznimnu fizičku snagu, duelsku nadmoć i vatrenu podršku na stadionu El Sadar. U napadačkom segmentu momčad mora ponuditi znatno više kreacije.

  • Prednosti: Fizička dominantnost, čvrstoća u duelima i gorak domaći teren.
  • Slabosti: Ograničena napadačka kreativnost i predvidljivost u napadu.

Osasuna raspolaže s dovoljno iskustva za očuvanje prvoligaškog statusa. Ipak, ne podignu li razinu igre, ponovno ih čeka grčevita borba za opstanak.

  • Prognoza sezone: 14. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 18 %)

Deportivo Alavés: Floresova obrambena taktika i čvrstoća u duelima

Deportivo Alavés ulazi u prvenstvo nakon što je prošlu sezonu završio na 14. mjestu s 43 bodova, uspješno zadržavši sigurnu udaljenost od zone ispadanja. Ipak, 56 primljenih pogodaka jasno ukazuje da obrambeni mehanizmi zahtijevaju dodatno dotjerivanje.

Trener i igrački profil

Iskusni Quique Sánchez Flores gradi igru na čvrstoj obrambenoj strukturi i strogoj taktičkoj disciplini. Sastav je fizički izuzetno moćan i prilagođen tvrdim utakmicama, ali mu nedostaje ideje u fazi napada.

  • Prednosti: Odlična obrambena organizacija i snaga u izravnim dvobojima.
  • Slabosti: Skromna napadačka kreativnost i ovisnost o prekidačima.

Baskijce ponovno očekuje zahtjevna borba za očuvanje prvoligaškog statusa, u kojoj bi trenersko iskustvo Floresa moglo odigrati presudnu ulogu.

  • Prognoza sezone: 15. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 24 %)

Elche CF: Anselmijeva hrabra građenje igre i obrambeni rizici

Elche započinje natjecateljsku godinu s ciljem ranijeg osiguravanja ostanka, nakon što su prošlo prvenstvo okončali na 15. mjestu sa 43 boda. Solidnih 49 postignutih golova pokvarila je nesigurna obrana koja je kapitulirala čak 57 puta.

Novi trener i taktička vizija

Novi trener Martin Anselmi nastoji uspostaviti moderan nogomet s aktivnom izgradnjom napada iz zadnje linije. Preuzimanje rizika u posjedu protiv najjačih momčadi lige može, međutim, predstavljati dvosjekli mač.

  • Prednosti: Hrabra i proaktivna koncepcija građenja napadačkih akcija.
  • Slabosti: Obrambena ranjivost i izloženost protivničkim kontranapadima.

Elche posjeduje realne izglede za ostanak u elitnom društvu. Ključni za ostvarenje cilja bit će izravni dvoboji s izravnim konkurentima sa dna ljestvice.

  • Prognoza sezone: 16. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 30 %)

Levante UD: Castrovo prvoligaško iskustvo i traženje defenzivnog balansa

Levante započinje novu prvenstvenu utrku nakon što je u sezoni 2025./2026. teškom mukom izborio ostanak, zauzevši 16. mjesto sa 42 boda. Glavni problem tima bila je propusna obrana koja je primila čak 61 pogodak.

Trener i kadrovski kapaciteti

Trener Luís Castro nastoji uspostaviti moderan i napadački proaktivan pristup. Svlačionica raspolaže prijeko potrebnim prvoligaškim iskustvom, no nedostatak širine i obrambene čvrstoće predstavlja ozbiljan hendikep za nastupajući period.

  • Prednosti: Bogato iskustvo prvotimaca u stresnim borbama za opstanak.
  • Slabosti: Veliki broj primljenih golova i skromni kapaciteti klupe.

Levante očekuje izuzetno iscrpljujuća sezona. Borba za očuvanje prvoligaškog života vjerojatno će se lomiti tek u samoj završnici prvenstva.

  • Prognoza sezone: 17. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 38 %)

Deportivo La Coruña: Galicijska euforija i Aubameyangovo iskustvo

Deportivo La Coruña vraća se u elitni rang španjolskog nogometa nakon što je zauzeo drugo mjesto u Segundi sa 77 bodova. Velikan iz Galicije tako je prekinuo sušne godine, izazvavši ogromnu navijačku euforiju u cijeloj regiji.

Trener i igračke akvizicije

Trener Antonio Hidalgo predvodi momčad u La Ligi, a svlačionica je dodatno osnažena zvučnim i iskusnim imenom poput Pierre-Emericka Aubameyanga. Unatoč pojačanjima, razlika u kvaliteti u odnosu na viši rang i dalje je vidljiva.

  • Prednosti: Ogromna navijačka euforija i bogato iskustvo u napadačkom redu.
  • Slabosti: Izostanak nedavnog prvoligaškog iskustva većine igračkog kadra.

Deportivo posjeduje realan igrački potencijal za ostanak u ligi. Početni mjeseci i hvatanje natjecateljskog ritma bit će presudni za samopouzdanje tima.

  • Prognoza sezone: 18. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 46 %)

Racing Santander: Napadačka rapsodija i povratak nakon 14 godina

Racing Santander se nakon dugih 14 godina izbivanja vraća u najviši razred španjolskog nogometa. Naslov u Segundi osvojili su s 82 boda, a fantastičnih 90 postignutih pogodaka promoviral je Racing u najatraktivniji napadački sastav lige.

Trener i zvijezde tima

Trener José Alberto López ostaje glavna karika ovog uspjeha. Andrés Martín i Asier Villalibre predvode ubojitu ofenzivnu liniju, dok Sergio Canales donosi neophodnu klasu i iskustvo, premda obrana i dalje zahtijeva znatna poboljšanja.

  • Prednosti: Izuzetno efikasan, hrabar i atraktivan napadački pristup.
  • Slabosti: Obrambena linija ostavlja previše prostora za protivničke napade.

Racing će i u La Ligi nastojati igrati otvoreno. Protiv napadački moćnih prvoligaša takav bi pristup, međutim, mogao biti surovo kažnjen.

  • Prognoza sezone: 19. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 52 %)

Málaga CF: Mladost sa Rosalede i borba za prvoligaški život

Málaga CF ostvarila je povratak u elitno društvo nakon što je završila četvrta u Segundi sa 73 boda te kroz dramatično doigravanje osigurala plasman. Izvanrednih 75 golova u regularnom dijelu potvrdilo je veliku ofenzivnu snagu tima.

Trener i struktura kadra

Trener Juan Funes vodi momčad koja se primarno oslanja na golemu energiju, mlade igrače i paklenu atmosferu na stadionu La Rosaleda. Ipak, u usporedbi sa stabilnim prvoligašima, Málagi ozbiljno nedostaje širine na klupi.

  • Prednosti: Velika navijačka euforija, mladost i odličan domaći teren.
  • Slabosti: Nedostatak prvoligaške širine kadra i neiskustvo nositelja igre.

Primarni i jedini klupski cilj u novoj sezoni bit će isključivo ostanak u ligi. Sastav bi naročito na gostujućim terenima mogao imati velikih problema.

  • Prognoza sezone: 20. mjesto (šanse za naslov <0,1 %, rizik od ispadanja 58 %)

Modus igranja za La Liga sezona 2026/2027

Sezona 2026/2027 španske La Lige ne donosi praktično nikakve promjene u odnosu na prethodne sezone. Broj timova je ostao isti, kao i raspodjela evropskih pozicija, te pozicija koje vode u niži rang.

Evo pregleda aktuelnog modusa igranja:

La Liga pregled
La Liga
Početak sezone 15.08.2026.
Kraj sezone 30.05.20265.
Timovi 20
Šampion 2025/26 FC Barcelona
Liga prvaka Barcelona, Real Madrid, Villarreal, Atletico, Betis Sevilla
Europska liga Celta Vigo, Real Sociedad
Konferencijska liga FC Getafe
Pobjednik kupa 2025/26 Real Sociedad
Ispali Mallorca, Girona, Real Oviedo
Ušli Deportivo, Malaga, Santander

Format takmičenja La Liga

Broj Timova: I u sezoni 2026/2027, se španska La Liga sastoji od 20 timova. Svako će igrati sa svakim po dva puta, po jednom na domaćem i gostujućem terenu. To znači da će biti odigrano ukupno 38 kola do kraja sezone, nakon kojih će biti poznat i konačni poredak.

Bodovni Sistem: Timovi dobivaju po tri boda za pobjedu i 1 bod za neriješeni rezultat. U slučaju istog broja bodova na kraju o plasmanu odlučuje međusobni omjer.

Borba za prvaka i opstanak La Liga

Liga Prvaka: Iz španske La Lige će se u Ligu prvaka kvalificirati četiri prvoplasirana tima na kraju sezone. Treba reći da sva četiri španska predstavnika direktno idu u glavnu rundu Lige prvaka, što znači da ne moraju igrati kvalifikacije.

Evropska i Konferencijska liga: Ekipa koja na kraju sezone zauzme peto mjesto, izborit će plasman u Evropsku ligu, a još jedno mjesto u tom takmičenju je namijenjeno osvajaču Kupa, ukoliko ne bude među prvih pet na tabeli. Tim koji zauzme šesto mjesto ima osiguran plasman u Konferencijsku ligu. Može doći do određenih pomjeranja, zavisno od toga da li će neki španski klub osvojiti neko evropsko takmičenje i od toga tko će osvojiti Kup. Prošle sezone je Kup osvojio Athletic Bilbao, a zauzeo je peto mjesto, tako da je i šestoplasirani tim izborio Evropsku ligu, dok je sedmo mjesto značilo Konferencijsku ligu,

Relegacija: Iz španske La Lige u niži rang takmičenja, dakle u La Ligu 2, ispadaju tri posljednjeplasirana tima na tabeli nakon 38 odigranih kola i nema nikakvog dodatnog razigravanja.

Ključne promjene i noviteti La Liga

VAR (Video Assistant Referee): VAR tehnologija igra i dalje važnu ulogu u sezoni 2026/27 i pomaže sucima u donošenju ispravnih odluka i smanjenju kontroverznih situacija na terenu.

Zimska Pauza: U španskoj La Ligi prvih 17 kola bit će odigrano do 21. prosinca, nakon čega slijedi kratka zimska pauza. Natjecanje se nastavlja 4. siječnja iduće godine utakmicama 18. kola.

Aktuelna tabela La Lige 2 2026/27

Prognoze i kvote za klađenje na Španjolsku Segunda

La Liga 2
La Liga 2 Kvote za Prvaka, ažurirano 19.12.2025.

KlubBankOnBetWettiGo

FC Girona: Prvoligaška klasa i brz povratak na sam vrh

FC Girona ulazi u novu natjecateljsku godinu kao jedan od glavnih kandidata za osvajanje lige nakon tijesnog ispadanja iz La Lige, gdje su sezonu 2025./2026. završili na 19. mjestu. Unatoč slabijem rezultatu, tim posjeduje visoku razinu tehničke i igračke kvalitete.

Trener i profil nove momčadi

Novi trener Quique Álvarez ima zadatak ekspresno konsolidirati sastav i uspostaviti pobjednički mentalitet. Unatoč brojnim odlascima, ekipa posjeduje sjajan tehnički potencijal, pri čemu bi mladi igrači poput Min-su Kima i Dawde Camare trebali preuzeti ključne uloge na terenu.

  • Prednosti: Iznimna kvaliteta igre, velika brzina tranzicije i bogato prvoligaško iskustvo.
  • Slabosti: Značajne promjene u igračkom kadru i povremeni izostanak obrambene stabilnosti.

Girona raspolaže s dovoljno individualne kvalitete za izravan povratak u elitni rang. Brzina uigravanja novog sastava bit će ključan faktor prvenstvene utrke.

  • Prognoza: 1. mjesto
  • Šansa za promociju: 50%

RCD Mallorca: Defenzivna čvrstoća i nova napadačka hijerarhija

RCD Mallorca započinje sezonu u Segundi nakon što je ispala iz najvišeg ranga kao 18. momčad ljestvice, pri čemu im pobjeda u posljednjem kolu nije bila dovoljna za ostanak. Glavni cilj kluba jest brz povratak u elitno društvo.

Trener, odlasci i nova pojačanja

Iskusni stručnjak Luis García preuzeo je kormilo momčadi nakon odlazaka važnih nositelja igre poput Vedata Muriqija, Pabla Maffea i Omara Mascarella. Ipak, dolasci Arnaua Puigmala, Zita Luvumba i vratara Arnaua Tenasa donose prijeko potrebnu svježinu i novu kvalitetu.

Prednosti: Bogato natjecateljsko iskustvo, izražena fizička moć i širok izbor braniča.

Slabosti: Odlazak ključnih nositelja igre i građenje potpuno novog napadačkog reda.

Mallorca bi trebala biti u samom vrhu lige po obrambenoj stabilnosti i igri bez lopte. Za izravan ulazak bit će presudno brzo uspostavljanje efikasnosti u napadu.

  • Prognoza: 2. mjesto
  • Šansa za promociju: 50%

UD Almería: Napadački stroj u potrazi za obrambenom ravnotežom

UD Almería ulazi u novu natjecateljsku godinu s velikim motivom nakon što je u sezoni 2025./2026. osvojila treće mjesto sa 74 boda, ali nije uspjela izboriti promociju kroz doigravanje. Sa 81 postignutim pogotkom imali su najopasniju napadačku liniju u ligi.

Trener i ambiciozni igrački kadar

Novi trener Xavier García Pimienta nastojat će zadati novu taktičku dimenziju momčadi. Dolasci Miguela de la Fuentea, Andréa Horte, Jorgea Pulida i Mikela Vesge dodatno su osnažili ionako kvalitetan sastav, uz naglasak na bolju obrambenu kontrolu.

  • Prednosti: Iznimno snažan napad, velika individualna klasa i izuzetno ambiciozan kadar.
  • Slabosti: Obrambena ranjivost i ogroman pritisak javnosti i navijača.

Almería se ponovno svrstava u sam vrh favorita za ulazak u La Ligu. Ukoliko novi trener stabilizira obrambeni blok, izravna promocija potpuno je ostvariva.

  • Prognoza: 3. mjesto
  • Šansa za promociju: 45%

Real Oviedo: Domaća utvrda i lov na pozicije koje vode u doigravanje

Real Oviedo ponovno igra u drugoligaškom društvu nakon što je proveo samo jednu godinu u La Ligi i završio na 20. mjestu. Premda se nisu uspjeli trajno zadržati u eliti, klub iz Asturije izuzetno je dobro pripremljen za izazove Segunde.

Trener i igračke promjene

Trener Julián Calero predvodi Oviedo u novoj natjecateljskoj godini uz nekoliko zanimljivih pojačanja kao što su Juan Cruz, Carlos Fernández, Pablo Sáenz i Aritz Aldasoro. Istodobno, klub je napustilo nekoliko igrača s bogatim prvoligaškim iskustvom.

  • Prednosti: Iznimna snaga na domaćem terenu, natjecateljsko iskustvo i fizička moć.
  • Slabosti: Značajna rekonstrukcija kadra i nedovoljan kontinuitet u napadačkoj formi.

Oviedo bi se trebao čvrsto pozicionirati u borbi za doigravanje. Za sam vrh i izravan ulazak trebat će im znatno viša razina napadačke učinkovitosti.

  • Prognoza: 4. mjesto
  • Šansa za promociju: 35%

UD Las Palmas: Posjed lopte i granitna obrana za vrh ljestvice

UD Las Palmas ostao je bez promocije u doigravanju protekle sezone unatoč osvojena 73 boda i visokom petom mjestu. Klub sa Kanarskih otoka posebno se istaknuo fantastičnom obrambenom organizacijom, primivši svega 40 pogodaka tijekom cijelog prvenstva.

Trener, pojačanja i odlasci

Novi trener Rubén de la Barrera gradit će igru oko novih pojačanja kao što su Jefté Betancor, Taisei Miyashiro i Sergio Ruiz. S druge strane, odlasci Mike Mármola, Ikera Brava, Pejiña i Ivána Gila oslabili su pojedine linije tima.

  • Prednosti: Prepoznatljiva igra s posjedom, visoka tehnička potkovanost i sjajna obrana.
  • Slabosti: Značajni odlasci i potencijalni nedostatak širine u napadačkom dijelu.

Las Palmas ostaje legitimni kandidat za prvih šest pozicija. Novom sastavu bit će potrebno određeno vrijeme za prilagodbu i uigravanje.

  • Prognoza: 5. mjesto
  • Šansa za promociju: 30%

CD Castellón: Hrabar i atraktivan napadački nogomet bez kompromisa

CD Castellón oduševio je protekle sezone osvajanjem šestog mjesta sa 72 boda i čak 70 postignutih pogodaka, postavši jedna od najatraktivnijih ekipa lige. Ipak, u doigravanju nisu uspjeli napraviti završni korak prema plasmanu u elitu.

Trener i rekonstrukcija napada

Trener Pablo Hernández ostaje na klupi i u sezoni 2026./2027. Sastav je osnažen dolascima Iñiga Córdobe, Jarija Vlaka i vratara Amira Saipija, dok će najvažniji zadatak biti ponovno slaganje napadačke linije nakon nekoliko odlazaka.

  • Prednosti: Izuzetno opasan napad, hrabar stil igre i velika podrška navijača kod kuće.
  • Slabosti: Visok stupanj rizika u obrambenoj fazi i promijenjen igrački kadar.

Castellón ponovno ima potencijal staviti pod pritisak bilo kojeg suparnika. Protiv obrambeno postavljenih ekipa morat će prikazati više strpljenja i taktičke zrelosti.

  • Prognoza: 6. mjesto
  • Šansa za promociju: 25%

SD Eibar: Obrambena disciplina i traženje prvog strijelca

SD Eibar iza sebe ima solidnu sezonu u kojoj je zauzeo osmo mjesto sa 67 bodova, ostavši kratak za doigravanje za samo pet bodova. Sa samo 40 primljenih pogodaka, klub iz Baskije ponovno je potvrdio status jedne od najstabilnijih obrambenih momčadi.

Trener i novi igrači u kadru

Novi trener Jokin Aranbarri preuzima kormilo te nastavlja inzistirati na kompaktnoj i discipliniranoj igri. Dolasci Ivána Gila, Pejiña i Imana Garcíje de Albéniza podižu kvalitetu momčadi, no u napadu i dalje nedostaje izraziti golgeter.

  • Prednosti: Vrhunska obrambena stabilnost, veliko iskustvo tima i snažni nastupi na domaćem terenu.
  • Slabosti: Skromna realizacija pred protivničkim vratima i uži igrački kadar.

Eibar bi se trebao ponovno dugo boriti za pozicije koje vode u doigravanje. Za ozbiljniji napad na izravnu promociju trebat će im znatno više napadačke klase.

  • Prognoza: 7. mjesto
  • Šansa za promociju: 20%

Burgos CF: Najbolja obrana lige u borbi za iskorak u napadu

Burgos CF odigrao je izvrsnu proteklu sezonu završivši na sedmom mjestu sa 72 boda, gdje ih je tek lošiji međusobni omjer odvojio od doigravanja. S impresivna 33 primljena pogotka, Burgos je raspagao najboljom obrambenom linijom u cijelom natjecanju.

Novi trener i promjene u sastavu

Novi trener Sergio Francisco preuzima tim s ciljem zadržavanja obrambenog kontinuiteta. Javi Llabrés, Alberto Dadie i José Gragera stiglid su kao pojačanja, no odlasci Miguela Atienze, Iñiga Córdobe i Ivána Morantea ostavljaju značajne praznine.

Prednosti: Najbolja obrambena linija natjecanja, besprijekorna organizacija i taktička disciplina.

Slabosti: Mali broj postignutih pogodaka i odlazak važnih nositelja igre u sredini.

Burgos ostaje iznimno neugodan suparnik svakoj momčadi u Segundi. Njihov plasman u doigravanje izravno će ovisiti o napretku u realizaciji.

  • Prognoza: 8. mjesto
  • Šansa za promociju: 20%

Real Valladolid: Potencijal i stabilizacija nekadašnjeg prvoligaša

Real Valladolid želi što prije zaboraviti razočaravajuću prošlu sezonu u kojoj je zauzeo tek 17. mjesto sa 46 bodova. Nekadašnji prvoligaš ostao je daleko ispod svih očekivanja, zbog čega je klupska uprava tijekom ljeta napravila temeljitu rekonstrukciju tima.

Trener i razvoj mladih igrača

Iskusni trener Fran Escribá dobio je zadatak stabilizirati klub i vratiti samopouzdanje u svlačionicu. Mladi igrači Robin van Duiven, Luis Chacón i Víctor Barberá donose ogromnu brzinu i razvojni potencijal nakon odlaska nekoliko iskusnih prvotimaca.

  • Prednosti: Značajan igrački potencijal, talentirana napadačka linija i snažna klupska infrastruktura.
  • Slabosti: Neiskusna i mlada momčad te psihološki teret loše prethodne sezone.

Valladolid posjeduje znatno više igračke kvalitete nego što to pokazuje prošlosezonska tablica. Ipak, plasman u sam vrh i borba za La Ligu u ovoj fazi bili bi iznenađenje.

  • Prognoza: 9. mjesto
  • Šansa za promociju: 15%

FC Granada: Pacheta predvodi rekonstrukciju i lov na gornju polovicu

FC Granada ulazi u novu natjecateljsku godinu s ciljem stabilizacije kluba nakon što je proteklo prvenstvo okončala na skromnom 14. mjestu. S čak 18 pretrpljenih poraza, momčadi je nedostajalo obrambene čvrstine i samopouzdanja za priključak samom vrhu.

Iskusni trener i nova pojačanja

Iskusni stručnjak José Rojo „Pacheta“ preuzeo je kormilo s jasnim zadatkom povratka u gornji dom tablice. Igrački kadar pojačan je zvučnim imenima kao što su Gerard Gumbau, Stoichkov, Kader Bamba i Alejandro Marqués, dok su nezadovoljavajući igrači napustili klub.

  • Prednosti: Iznimno iskusan trener, raznovrsne nove opcije u napadu i velika navijačka podrška.
  • Slabosti: Loša forma iz prošle sezone i nesigurna obrambena linija.

Granada ima potencijal napraviti značajan skok na prvenstvenoj tablici. Za ulazak u borbu za promociju trebat će im znatno viša razina konstantnosti u igri.

  • Prognoza: 10. mjesto
  • Šansa za promociju: 10%

Modus igranja za Španjolsku La Liga 2 sezona 2026/2027

Sezona 2026/2027 španske La Lige 2 će se igrati kao i prethodne sezone. Posljednja veća promjena se dogodila 2011.godine i tada je uvedeno dodatno razigravanje za plasman u viši rang takmičenja. Već dugo se nije mijenjao ni broj učesnika, kao ni broj timova koji ispadaju iz lige. Evo pregleda aktuelnog modusa igranja:

La Liga 2 pregled
La Liga 2
Početak sezone 16.08.2026.
Kraj sezone 06.06.2027.
Timovi 22
Sezona 97
Prvak Racing Santander
Promocija 2025/26 Racing Santander, Deportivo, Malaga
Ispali Mirandes, Huesca, Cultural Leonesa, Zaragoza
Ušli Tenerife, Eldense, Sabadell, Celta Vigo B

Format takmičenja La Liga 2

Broj Timova: I u sezoni 2026/2027, se španska La Liga 2 sastoji se od 22 tima. Svako će igrati sa svakim po dva puta, po jednom na domaćem i gostujućem terenu. To znači da će biti odigrano ukupno 42 kola do kraja sezone, nakon kojih će biti poznat i konačni poredak.

Bodovni Sistem: Timovi dobivaju 3 boda za pobjedu, 1 bod za neriješeni rezultat, i 0 bodova za poraz. U slučaju istog broja bodova na kraju o plasmanu odlučuje međusobni omjer.

Borba za prvaka i opstanak Španjolska La Liga 2

Borba za plasman u viši rang takmičenja: Od 2011.godine se nisu mijenjala pravila kada je u pitanju borba za plasman u viši rang takmičenja. Nakon 42 odigrana kola dvije prvoplasirane ekipe na tabeli će direktno izboriti plasman u viši rang takmičenja, dakle La Liga 1. Timovi koji se plasiraju od trećeg do šestog mjesta razigravaju na način da treći igra protiv šestog, a četvrti protiv petog na tabeli i to dvije utakmice. Pobjednici idu u finale gdje opet u dvije utakmice odlučuju od trećem timu iz La Lige 2 koji ide u viši rang takmičenja.

Relegacija: U borbi za opstanak nema nikakvog razigravanja. Posljednjeplasirana četiri tima nakon 42 odigrana kola ispadaju u niži rang takmičenja.

Ključne promjene i noviteti Španjolska La Liga 2

VAR (Video Assistant Referee): VAR tehnologija nastavlja igrati važnu ulogu u sezoni 2026/2027, pomažući sucima u donošenju ispravnih odluka i smanjenju kontroverznih situacija na terenu.

Zimska Pauza: IIako je sezona duga i igrat će se 42 kola, plus dodatno razigravanje za plasman u viši rang takmičenja, La Liga 2 će imati i kratku zimsku pauzu. Predviđeno je da 19.kolo prvog dijela sezone bude odigrano 21.decembra, a onda slijedi kratka zimska pauza do 4. januara naredne godine.